7 ویژگی بسته بندی مناسب

فهرست

موضوع بسته بندی در بازاریابی محصولات مصرفی نقش بسیار کلیدی را ایفا می‌کند. برای اینکه بتوانید بسته بندی مناسبی داشته باشید باید با 7 ویژگی بسته بندی مناسب آشنا شوید. از این‌ رو می‌توان بسته‌بندی را از نظر تأثیراتی که در احساس مصرف‌کننده ایجاد می‌کند از سه دیدگاه بررسی کرد:

  • زیبایی‌شناسی.
  • قابلیت استفاده.
  • واکنش‌هایی که ایجاد می‌کند.

ما در مجموعه چاپ وستا تلاش میکنیم بهترین خدمات چاپ و بسته بندی را به کسب و کار ها ارائه کنیم. در همین راستا ، مشاوره رایگان به صورت حضوری و تلفنی برای ارائه بهتر خدمات پیش بینی شده است. شما با مراجعه به دفتر شرکت می توانید از بسته بندی ها و جعبه های طراحی و چاپ شده در چاپ وستا بازدید کنید. در صورتی که طرح بسته بندی را همراه داشته باشید یک نمونه اولیه از طرح چاپ و ساخته میشود تا ایراد های طراحی مشخص شود.

 

ویژگی‌ بسته بندی

در این بخش به بررسی بسته‌بندی‌های آنلاین می‌پردازیم که نمی‌توان آنها را با تمام حواس پنج‌گانه خود تجربه کرد.

بسته‌بندی باید بتواند علاوه بر برآوردن نیازهای بازاریابی و تبلیغاتی انتظارات زیر را نیز تأمین کند:

  1.  گنجاندن و محافظت کردن از محصول
  2. قابلیت استفاده کارکرد مناسب
  3. متمایز جلوه‌دادن محصول در قفسه فروش
  4. برانگیختن احساسات خریداران

 تأثیرات احساسی بسته‌بندی از سه دیدگاه قابل‌بررسی است که می‌توان آنها را با نظر دونالد نورمن در مورد پردازش سه‌مرحله‌ای محصول نزدیک دانست:

1- زیبایی‌شناسی ظاهری روند ناخودآگاه

2- قابلیت استفاده مناسب و ایجاد لذت در استفاده (روند ناخودآگاه)

3- بازتاب‌های اجتماعی، تداعی تجربیات قبلی و تأثیرات شخصی روند خودآگاه

زیبایی‌شناسی بسته بندی:

روش بازکردن یک بسته‌بندی باید از ظاهر آن قابل‌درک باشد، از طرف دیگر بسته‌بندی باید دارای ظاهری مشخص و بدون ابهام باشد.

به طور مثال برای برجسته‌کردن یک بسته در بین بسته‌های دیگر، می‌توان از رنگ‌های روشن استفاده کرد و اگر این انتخاب رنگ به‌اندازه کافی تحریک‌کننده باشد می‌تواند سبب ایجاد واکنشی قوی در خریدار شود.

در این زمینه باید در انتخاب رنگ‌ها دقت کافی داشت. به طور مثال استفاده از رنگ صورتی در هر نوع بسته‌بندی مطلوب نیست.

همچنین طراحی شلوغ بسته‌بندی‌ها، ارائه اطلاعات بیش از حد بر روی بسته و استفاده زیاد از نمادهای طراحی، از اشتباهاتی است که می‌توان در طراحی بسته‌ها به آن اشاره کرد.

بسته‌بندی‌های شرکت اپل به علت ظاهر ساده و تمیز آن نمونه‌ای قابل‌توجه در این زمینه محسوب می‌شوند.

 

قابلیت استفاده، یک ویژگی بسته بندی :

اگر یک بسته‌بندی نتواند کارکرد مناسبی را ارائه دهد و به شیوه مناسب خود باز شود، می‌توان آن طرح را شکست‌خورده دانست.

مانند بسته‌های وکیوم شده قهوه یا سلفون‌های پیچیده شده به دور جعبه‌های سی دی که همه ما با آنها آشنا هستیم.

شنیدن داستان جالبی در این زمینه، خالی‌ازلطف نیست. شخصی مسابقه‌ای را ترتیب داده بود که در آن شرکت‌کنندگان می‌بایست در زمانی که به آنها داده شده بود.

لایه‌های سلفون کشیده شده بر روی تعداد زیادی از جعبه‌های سی دی را باز می‌کردند. با این که می‌توان نتیجه نهایی را حدس زد.

باید به شما بگویم که نتیجه حاصل بسیار بدتر از آن چیزی است که تصورش را کنید. اکثر شرکت‌کنندگان تنها توانستند تعداد بسیار کمی از بسته‌ها را در زمان مسابقه که در حدود 5 دقیقه بود، باز کنند.

نتایج نشان داده است، مشکلاتی که درباز کردن بعضی از بسته‌ها با آنها مواجهه‌ایم هم از نوع روانی است و هم از نوع فیزیکی.

 

 

لیبل
لیبل یکی از عناصر مهم بسته بندی است.

 

سفارش چاپ لیبل

 

مشکلات بسته بندی های مبهم و پیچیده:

 

1-نیاز به نیروی خارج از توان انسان:

نیاز به نیروی خارج از توان انسان (برای بازکردن بسته‌ها) نیروی موردنیاز برای جداکردن بسته‌ها از لایه‌نازک رویی، معمولاً بیش از توان ما است. از طرفی سن بالای کاربر می‌تواند این مشکل را وخیم‌تر سازد. در سنینی که قوای بدنی کاهش‌یافته است. استفاده از قیچی یا سایر ابزار برای بازکردن بسته‌بندی‌ها می‌تواند مشکل دیگری محسوب شود.

 

2- نداشتن دستگیره پوسته:

نداشتن دستگیره پوسته بسته‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوان با گرفتن ازیک‌طرف و کشیدن به سمت دیگر، آن را پاره کرد و به طور معمول این بسته‌ها فاقد دستگیره و محل مناسب برای گرفتن در دست هستند.

 

3- دور ریز:

دور ریختن برخی از بسته‌بندی‌ها با مشکلات و سختی‌هایی همراه است. این مشکلات اغلب در ارتباط با ابعاد بزرگ بسته‌بندی‌ها (مثل بسته‌بندی یک جاروبرقی) و مقاومت آنها در مقابل پارگی و ضربه است. از طرفی بسته‌بندی‌های پلاستیکی که غیر قابل بازیافت باشند، بعد از دور ریزی برای تمام ساکنین زمین مشکلی اساسی محسوب می‌شوند.

 

4- صدمه:

صدمه زدن به محصول بعد از پاره کردن و بازکردن بسته‌بندی، در نهایت محصول را از بسته خارج می‌کنیم. اما اگر مجبور باشیم این کار را با اعمال زور و توسط ابزار تیز انجام دهیم. در این صورت ممکن است به محصول درون بسته آسیب برسانیم.

 

5-ظاهر نامشخص:

ظاهر نامشخص برای 40 در صد از مردم اغلب بسته‌بندی‌ها به علت استفاده از رنگ‌های روشن و نداشتن کنتراست رنگی در طراحی جلد، ظاهری ناخوانا و نامشخص دارند. همچنین توضیحاتی که روی بسته‌ها در مورد نحوه بازکردن بسته‌ها ارائه می‌شود، اگر ریز و ناخوانا باشد، این مشکل را مضاعف می‌کند.

 

6-عدم درج دستورالعمل:

فقدان دستورالعمل‌های تصویری بر روی بسته‌بندی‌ها در بعضی از بسته‌بندی‌ها با فقدان نشانه‌های بصری که شیوه و محل بازکردن بسته را نشان می‌دهد روبرو هستیم. طراحان بسته‌بندی خود نازک‌ترین بخش بسته را می‌شناسند و در نتیجه می‌دانند که چطور می‌توان آن را به شیوه مناسب باز کرد اما مشکل اینجاست که آنها این اطلاعات را بر روی بسته‌بندی به نمایش نمی‌گذارند.

 

ویژگی های بسته بندی فست فود
بسته بندی فست فود یکی از تاثیرگزارترین موارد بر فروش فست فود است.

 

بازتاب و واکنش‌ها:

1- به‌طورکلی طراحی یک بسته‌بندی باید بتواند در ذهن خریدار تداعی‌کننده برند آن محصول باشد. همچنین یک بسته‌بندی می‌تواند سبب تداعی برندهای دیگر در ذهن ما شود.

همچنین بعضی از برندها برای برانگیختن احساسات مشابه در خریداران، از بسته‌های برندهای معروف کپی‌برداری می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال همان‌طور که رنگ نارنجی برای نوشابه‌های sisi و ران تا رنگی منطقی و موجه به‌حساب می‌آید.

(طعم پرتقالی باید نارنجی باشد) کوکاکولا هم توانست رنگ قرمز را به‌عنوان نمادی برای شناسایی نوشابه‌های کولا در اذهان جا بیندازد. براین‌اساس برندهای ارزان‌قیمت دیگر هم می‌توانند با تقلید و اقتباس از عناصر طراحی برند معروف کوکاکولا از تأثیر آن برای جذب مشتریان بیشتری برای خود استفاده کنند.

 

2- طراحی بسته‌بندی می‌تواند احساسات خریداران را در دو جهت متفاوت هدایت کند:

ایجاد حس لوکس بودن محصول و در مقابل آن، ایجاد حس کم‌ارزش بودن یک محصول.

به‌عنوان‌مثال بسته‌بندی‌های لوکس که ظاهر گران قیمتی دارند، می‌توانند تأثیر خوبی در خریداران داشته باشند و احساس خرید محصولی برتر و استثنایی را در آنان به وجود آورند. خریداران اغلب تمایل دارند که این بسته‌های لوکس را به دیگران نشان دهند و یا حتی آنها را به‌عنوان یادگاری نزد خود نگه دارند.

از طرف دیگر بسته‌بندی‌های نازیبا و ارزان نما می‌توانند به‌عنوان نقطه‌ضعف محسوب شوند.

اما قضیه تنها این نیست. محصولات ارزان‌قیمت که اغلب ظاهر نامرغوب و کم ارزشی دارند. در فروشگاه‌های بزرگ در قفسه‌ای پائین‌تر چیده می‌شوند که این کار به تصور منفی ما نسبت به این محصولات دامن می‌زند. گویا این کالاها باید کم‌ارزش جلوه کنند.

 

بسته بندی مجازی، بسته بندی واقعی و ویژگی های آنها!

از موضوعات جالب دیگری که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد. اختلاف‌های موجود بین بسته‌بندی‌های مجازی و واقعی است. چه می‌شود اگر نتوانیم یک بسته‌بندی را با تمام حواس خود درک کنیم؟

Randal frost در مقاله جالبی که در این زمینه منتشر کرده است. از حقیقتی صحبت می‌کند که آن را پذیرفته‌ایم.

او عقیده دارد که جستجو در فروشگاه‌های واقعی (محیط‌های واقعی) و تماس نزدیک و چند حسی با محصول، از عوامل تأثیرگذار در خرید مشتریان از این مراکز محسوب می‌شود.

از طرف دیگر تصور می‌شود که با افزایش خریدهای اینترنتی، عقلانیت ما از احساسات ما پیشی گیرد.

چرا که جستجو در اینترنت امکان بیشتری برای مقایسه محصولات با یکدیگر در اختیار ما قرار می‌دهد.

گرچه در این نوع خرید امکان تماس نزدیک با محصول وجود ندارد. بااین‌وجود آخرین تحقیقات در این زمینه حاکی از این است که خریداران اینترنتی نسبت به خریداران عادی بیشتر تحت تأثیر احساسات خود قرار می‌گیرند.

آنها در خریدهایشان بیشتر اهل ریسک‌کردن هستند و کمتر به مارک و قیمت کالا توجه می‌کنند.

دکتر Colin Huang از دانشگاه شفیلد هالم انگلستان بر این عقیده است که می‌توان در بسته‌بندی‌هایی که شبیه نمونه‌های واقعی طراحی شده‌اند. هم انتظارات عقلانی خریداران را برآورده کرد و هم با تحریک احساسات مشتریان، در خرید آنها تأثیر گذاشت.

او عقیده دارد که بسته‌بندی‌های اینترنتی هم می‌توانند به‌پای بسته‌بندی‌های واقعی برسند. برای این کار باید از طرفی اطلاعات مربوط به محصول و بسته را به طور مستقیم به خریدار منتقل کنیم و از طرف دیگر احساسات مشتری را به شیوه‌ای غیرمستقیم تحت تأثیر قرار دهیم.

 

بیشتر بخوانیم: چاپ کاتالوگ چرا و چگونه؟

 

خرید اینترنتی:

او دریافته است که واکنش خریداران، در این بازی تعامل‌گرا (خرید آنلاین) نسبت به خرید از فروشگاه‌هایی که محصولات مثل آجر روی‌هم چیده شده‌اند، بسیار قوی‌تر است.

براین‌اساس تأثیر ویژگی‌های ظاهری کالا در افراد بیشتر از زمانی است که خریدار محصول را به دست می‌گیرد و امتحان می‌کند.

هوآنگ می‌گوید: من به طور شخصی ابتدا در فروشگاه‌های واقعی محصول را از نزدیک امتحان می‌کنم. سپس پشت میز کامپیوترم می‌نشینم و به مقایسه نمونه‌های اینترنتی آن، توضیحات و قیمت آن می‌پردازم. بیشتر مردم و نه همه آنها به همین روش عمل می‌کنند.

براین‌اساس هماهنگی نزدیکی بین خرید اینترنتی و آنلاین به وجود آمده است.

همان‌طور که در فروشگاه‌های اینترنتی امروزه، تجربه‌کردن محصول و بسته‌بندی توسط خریداران، قبل از خرید اهمیت بسزایی پیدا کرده است.

بسته‌بندی‌های اینترنتی هم در فروش‌های آنلاین نقش مهم‌تر و اساسی‌تری را ایفا می‌کنند. گر چه محصولاتی که نیازی به امتحان کردن و یا تست بسته‌بندی آن قبل از خرید حس نمی‌شود، بسیارند. خرید کتاب باتجربه موفق سایت آمازون ازاین‌گونه است.

ما در چاپ وستا با دستگاه‌های کاملاً پیشرفته و بروز به درجات کیفی بسیار خوبی در امر چاپ اختصاصی رسیده‌ایم.

ما با همکاری با بهترین طراحان، بهترین نوع بسته‌بندی را برای محصول شما طراحی خواهیم کرد.

در چاپ اختصاصی قیمت‌ها به صورت توافقی است. ما به شما این اطمینان را می‌دهیم، که با کمترین قیمت بهترین کیفیت را برای خود بدست آورید. با ما در ارتباط باشید. 

برچسب‌ها
پیمایش به بالا
به بالا بروید