طراحی پوستر مینیمال

پوستر
فهرست

سال ها است هنر مینیمالیستی با شعار «کمتر، بیشتر است…» راه خود را در دنیای طراحی گرافیک باز کرده است. طراحی پوستر مینیمال، تجربه ای است که امروزه تقریبا همه ی طراحان، در کارنامه ی خود دارند. اما چه چیزی باعث شده است تا این نوع طراحی خاص، برای مدت زمان طولانیی مورد توجه قرار گیرد؟ پاسخ ساده است: مردم از گرفتن اطلاعات اضافی فراریند و این نوع از هنر، توقعات آن ها را برآورده می کند.

امروزه در هر گوشه و کناری که قدم بزنید یا هر کانال تلویزیونی که نگاه کنید، در معرض انواع اطلاعات هستید. مغز انسان معمولی مدرن به دنبال سادگی است. نه وقت و نه انرژی ذهنی تمرکز بر روی تصاویر پیچیده و درهم و برهم را ندارد. به همین دلیل، طرح های مینیمالیستی که پیام اصلی را به ساده ترین، ملایم ترین و هوشمندانه ترین شکل ممکن منتقل می کنند، بسیار محبوب هستند.

قوانین اصلی طراحی پوستر مینیمال

ماهیت هنر مینیمالیستی، در حفظ ضروریات نهفته است. این اصل اساسی در همه چیز از جمله طراحی گرافیک، دکوراسیون خانه و حتی شیوه ی زندگی کلی که برخی از مردم در شرق دور از آن پیروی می کنند، وجود دارد. در این جا به برخی از این اصول اشاره می کنیم:

پیرو سادگی باشید

این موضوع در هنر مینیمالیستی، کلیدی است. از استفاده ی بی حساب و کتاب از عناصر مختلف، خودداری کنید. همیشه برای بیان حتی پیچیده ترین مفاهیم، راهی ساده وجود دارد. در طراحی پوستر مینیمال، باید به دنبال این راه بود و پیدایش کرد.

فقط آن چه ضروری است نگه دارید

اگر در طراحی با عنصری روبه رو هستید که ارزش خاصی به تصویر شما نمی بخشد، بهتر است آن را کنار بگذارید. در هنر مینیمال، هرگونه شلوغی غیرضروری از طرح حذف می شود. شما به عنوان طراح به استفاده از همه ی عناصر اصلی برای رساندن منظور خود نیاز ندارید.

تا حد امکان فضای سفید را نگه دارید

منظور از سفید در اینجا، رنگ سفید نیست. بلکه منظور رنگی است که به عنوان زمینه برای کار خود انتخاب کرده اید. در طراحی پوستر مینیمال، زمینه نقش مهمی دارد و می تواند بر عناصر دیگر غالب باشد.

تعادل را حفظ کنید

تعادل به پوستر مینیمالیستی شما، همان ظاهر تمیز و منظمی را می دهد که به دیدن آن در این نوع از طراحی عادت کرده ایم. نکته ی اصلی در این بخش، حفظ تعادل بین عناصر و فضای زمینه در پوستر است.

رویکردهای رایج در خلق و طراحی پوستر مینیمال

به خاطر داشته باشید که فقط «یک راه درست» برای این کار وجود ندارد. ولی رویکردهایی وجود دارد که مردم به دیدن آن ها عادت کرده اند و به اصطلاح جواب داده اند. در اینجا به چند مورد از این روش ها اشاره می کنیم:

استفاده از تصاویر تخت

تصاویر مسطح یا تخت، تصاویری دوبعدی هستند که به هیچ وجه جلوه و جذابیت تصاویر سه بعدی را ندارند. اغلب پوسترهای مینیمالیستی، دارای تصاویر مسطحی هستند که بر طرح کلی سنگینی می کنند.

استفاده از تایپوگرافی

یکی دیگر از رویکردهای رایج در طراحی پوستر مینیمال، استفاده ی خلاقانه از تایپوگرافی است. در این روش با استفاده و تمرکز بر متن به عنوان عنصر اصلی، مفهوم و مایه ی اصلی  پوستر در معرض دید قرار می گیرد.

زیبایی طراحی مینیمالیستی در این است که نیاز نیست یک هنرمند حرفه ای و سطح بالا باشید تا چیزی شگفت انگیز خلق کنید. تنها چیزی که نیاز دارید کمی خلاقیت است و پوسترهایی که از این رویکرد پیروی می کنند، این ویژگی را نشان می دهند.

حرکت به سوی طراحی انتزاعی

اشکال هندسی، خطوط و زوایا می توانند به شما در طراحی انتزاعی یک پوستر کمک کنند.

آشتی با هنر عکاسی

عکس و تصویر مناسب می تواند حال و هوای متفاوتی به اثر شما ببخشد. این انتخاب با شماست که بخواهید عکس یا عناصر دیگر را برجسته کنید. ولی در هرحال برای داشتن یک پوستر ممتاز، به عکس هایی با کیفیت بالا نیاز دارید.

ارائه ی پیام پنهان به وسیله ی طراحی هوشمندانه

چالش اصلی طراحی مینیمالیستی این است که پیام شما با حداقل پرداخت ممکن دریافت شود. به عبارت دیگر در نگاه اول این طور به نظر بیاید که هیچ کاری نکرده اید، ولی منظور خود را به خوبی رسانده اید! این روش به ظاهر ساده، به هوشمندی و خلاقیت ویژه ای نیازمند است.

در چاپ وستا با نمونه های موفقی از انواع طراحی و امکانات مختلفی برای چاپ ایده ها و سفارش ها، برای تولید آثاری ممتاز و ارزشمند در کنارتان هستیم.

سبد خرید
به بالا بروید