همه آنچه باید درباره چاپ فوری بدانیم

فهرست

همه آنچه باید درباره چاپ فوری بدانیم

تحویل سریع، باکیفیت و قیمت های بی نظیر به همراه تیمی از کارشناسان چاپ به این معنی است که ما در چاپ وستا با گردآوری همه این موارد می توانیم خدمات چاپ فوری را به شما ارائه کنیم.  برای راهنمایی در مورد نحوه ثبت سفارش و چگونگی انجام چاپ‌فوری این مقاله را بخوانید و با ما در تماس باشید.

چاپ فوری

با شنیدن چاپ فوری اولین چیزی که در ذهن خطور می کند چاپ عکس فوری می باشد. اما در حال حاضر چاپ عکس تنها یکی از خدمات چاپ‌فوری است.

 

منظور از چاپ فوری چیست؟

در فضای داخلی، زمانی که می گوییم چاپ‌فوری دو منظور داریم:

در وهله اول مقصود ما چاپ دیجیتال است و و در گام دوم منظورمان این است که روش چاپ هرچه که باشد (اعم از چاپ افست و دیجیتال و غیره)، با سرعت بالاتری اجرا شود.
با این دو فرض کلی، در ادامه چاپ‌فوری و انواع آن را تشریح کرده ایم.

 

چاپ دیجیتال یا چاپ فوری

زمانی که به یک چاپخانه مراجعه کنید، به شرح زیر، روش های مختلفی از چاپ مقابل شما قرار می گیرد:

 1. طراحی و چاپ با وستا
 2. افست لیتوگرافی (Offset lithography) که در انتشارات و تبلیغات کاربرد دارد.
 3. فلکسوگرافی (Flexography) که در بسته بندی بسیار پرکاربرد است.
 4. دیجیتال یا فوری (این چاپ خود دو نوع دارد، inkjet و xerography).
 5. گود (Gravure).
 6. اسکرین (Screen Printing) در تبلیغات چاپ‌های تفکیکی کاربرد دارد.

البته در این بین اسامی دیگری هم به گوش میخورد:

 1. هلیوگراور که در بسته بندی بسیار پرکاربرد است.
 2. چاپ سیلک اسکرین.
 3. لتر پرس روشی قدیمی و مناسب برای چاپ برجسته است.
 4. فلت بد که مناسب چاپ بر روی آنچه که مسطح و سخت است.
 5. و …

حال به هر یک نگاهی گذرا خواهیم داشت تا دقیق تر متوجه شویم چرا به چاپ دیجیتال، لقب چاپ‌فوری داده اند.

 

چاپ فوری

 

چاپ افست لیتوگرافی (Offset lithography)

در حال حاضر چاپ افست مناسب ترین روش برای چاپ‌های تیراژهای بالا است. با این وجود، پیش از آنکه بتوان یک برگ چاپ افست را در اختیار داشت، نیاز ساعت ها مقدمه چینی به منظور قرار دادن طرح روی صفحات فلزی و انتقال آن ها در چهار طیف رنگی به کاغذ است. در نتیجه، امکان ندارد شما طرح خود را به چاپخانه تحویل داده و در مدت زمانی محدود، انتظار در اختیار گیری سفارش را داشته باشید.

 

چاپ افست

چاپ فلکسوگرافی از نظر ساختار بسیار شبیه به روش افست است با این تفاوت که امکان قرار دادن طرح روی اشیایی سخت نظیر پلاستیک ها، فلزها و به طور کلی مواد گوناگون را فراهم می آورد. در نتیجه، این چاپ را هم نمی توان در مدت زمانی کوتاه در اختیار داشت و معمولا تولید کننده های صنعتی برای حک کردن نام برند خود روی محصول از آن در مقیاس وسیع بهره می گیرند.

 

دیجیتال یا فوری (Digital Printing)

چاپ دیجیتال یکی از محبوب ترین روش های چاپ در سراسر طول تاریخ است و از قضا، نوظهور ترین شیوه چاپ هم به حساب می آید. در این روش به یک طرح دیجیتالی نیاز است و یک پرینتر، کلیدی فشرده می شود و طرح روی سطح مورد نظر چاپ شده و بیرون می آید. به همین خاطر، به چاپ دیجیتال لقب فوری داده اند و زمانی که می گوییم چاپ‌فوری، منظور بهره گیری از ظرفیت Digital Printing است.

این روش چاپ دو نوع دارد که بسته به سفارش شما تعیین می شود اما روش کلی کار هر دو یکی است. همان طور که در تصویر پایین تماشا می کنید چاپ فوری یا همان چاپ با تکنیک دیجیتال بخش عمده مصارف تبلیغاتی، مارکتینگ و برندینگ را به خود اختصاص داده است و این یعنی برای در اختیار داشتن پوستر، کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت و چاپ هایی از این دست، انتخاب اول شما چاپ دیجیتال خواهد بود.

 

گود (Gravure)

این نوع چاپ برای چاپ روزنامه، کارتن و نشریات، به طور عمده از این گونه چاپ استفاده می شود. شیوه کار به این شکل است که طرح روی یک سیلندر متحرک یا چرخان قرار می گیرد و با عبور کاغذ از مسیر سیلندر، عملیات چاپ به انجام می رسد.

 

 

اسکرین (Screen Printing)

و در آخر، نوبت به چاپ اسکرین می رسد. کار به این شکل پیش می رود که طرح روی یک صفحه یا اسکرین قرار دارد، با محل مورد نظر برای چاپ برخورد داده می شود و محصول نهایی به دست می آید. شایان ذکر است که این گونه چاپ برای چاپ های سخت نظیر سرامیک، چوب و غیره مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

با ما در ارتباط باشید. از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

 

حال مقصود دوم از چاپ فوری نگاه می کنیم. فرض کنیم سفارش شما به گونه ای است که چاپ دیجیتال برای آن توجیه ندارد و دوست دارید از شیوه ای دیگر بهره بگیرید.

در عین حال، زمان کافی برای انتظار ندارید و باید کار در حداقل زمان ممکن آماده شود. اگر چنین شرایطی را تجربه می کردید، باید سراغ مجموعه ای را بگیرید که اولا کارگاهی تجهیز شده و مدرن دارد، دوما نیروهای انسانی آموزش دیده ای در اختیار گرفته و سوما، سابقه کار و تاریخچه ای قابل دفاع را ارائه می دهد.

با در نظر داشتن نکات بالا، می توان امید داشت که شما به چاپی با کیفیت و زمان مورد نطر خود دست پیدا کنید.

 

جمع بندی؛ چاپ فوری با کیفیت

در این نوشته به طور دقیق مشخص شد که تنها روش چاپ‌فوری، بهره گیری از ظرفیت های چاپ دیجیتال است و به جز این، زمانی که می گوییم متقاضی دریافت خدمات چاپ فوری هستیم، می توان اینگونه برداشت کرد که چاپخانه‌ای را می خواهیم که بتواند تمامی روش های چاپ را در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه دهد.

 

در انتها لازم می دانیم که اشاره کنیم چاپ وستا تمرکز و تخصص خود را معطوف به چاپ دیجیتال کرده است و از این رو، می توان اینگونه نتیجه گرفت که مرجع تخصصی ارائه چاپ فوری، چاپ وستا است. در صورتی که سوالی ذهن شما را مشغول کرده یا درباره چاپ‌فوری انواع کارت ویزیت، انواع بروشور، استند و … نیاز به دریافت اطلاعات دقیق تری دارید، خوشحال می شویم که با ما تماس بگیرید و با کارشناسان ما گپ و گفتی داشته باشید.

برچسب‌ها
پیمایش به بالا
به بالا بروید