6 روش برای طراحی لوگو ! چه طور یک لوگوی زیبا داشته باشیم؟

طراحی لوگو
طراحی لوگو باید به صورتی باشد که لوگو به‌ راحتی در یک نگاه ساده و به‌یادماندنی، درک شوند. اما این سادگی می‌تواند منجر به این تصور غلط شود که زمان برای  لوگو یا ایده طراحی آن، صرف نشده است و در سریع ترین حالت ممکن لوگو طراحی شده است ...
فهرست

در پس طراحی هر لوگوی حرفه‌ای یک آناتومی در نظر گرفته شده است.پس هرکسی که نیاز به لوگو دارد باید با آناتومی طراحی لوگو، آشنا باشد!

با وجود این‌که کل ترکیب‌بندی مهم است، اما هر بخش از یک لوگو هدف خاص و تأثیر خاص خود را بر بیننده دارد.

لوگوها ممکن است شامل بخش‌هایی باشند که برخی از افراد آن را حذف می‌کنند. مخصوصا افرادی که آشنایی اولیه با مفاهیم گرافیک و طراحی ندارند!

 

به‌منظور کمک به شما در طراحی بهترین لوگو، ما می‌خواهیم در بخش‌های جداگانه سبک های طراحی لوگو و نحوه اجرای آنها را بیان کنیم. همراه ما باشید.

 

به عنوان اولین سبک سراغ لوگو مارک (Logomark) میرویم.

"<yoastmark

لوگو مارک چیست؟

لوگو‌مارک در طراحی لوگو می‌تواند نماد، پیکتوگرام یا عنصر گرافیکی طراحی لوگو باشد.

به طور کلی قابل‌تشخیص‌ترین بخش یک لوگو است که به معنای خلاصه کردن تمامیت برند در یک تصویر منحصربه‌فرد است.

از طریق نمادپردازی، زبان شکل (مفهوم اشکال) ، نظریه رنگ‌ها و اصول طراحی که ویژگی‌ها را به‌صورت ناخودآگاه به بیننده منتقل می‌کنند، می‌توان به لوگو مارک دست‌یافت.

اغلب، به‌عنوان یک نماد یا آواتار عمل می‌کند، به این معنی که در زمینه‌های خاصی که دیگر عناصر لوگوی به‌صورت کامل وجود ندارند، فضایی برای نشان تجاری باقی می‌ماند.

برای مثال :

نشان ورود به سیستم می‌تواند به اشکال مختلفی ارائه شود مثلاً در طراحی لوگوی Shell از پوسته یک صدف استفاده شده و یا شبکه NBC از دم طاووس الهام گرفته شده است .

لوگوی شل
لوگوی شل
لوگوی NBC
لوگوی NBC

 

در این لوگوها از یک علامت انتزاعی از اشکال یا هندسه ارگانیک، بدون اشاره صریح به اصل تصاویراستفاده شده است .

 

با Logomark آشنا شدیم. ولی دنیای طراحی پیچیده تر است!


طراحی لوگو به روش مونوگرام

مونوگرام نوعی لوگو است که از نسخه تزیینی حروف (‏های)‏اولیه نام برند استفاده میکند.

لوگوی ال جی
لوگوی ال جی
لوگوی اچ پی
لوگوی اچ پی

در بخش های بعدی بیشتر در خصوص آناتومی لوگو صحبت خواهیم کرد .

لوگوها طوری طراحی شده‌اند که به‌راحتی در یک نگاه ساده و به‌یادماندنی، درک شوند.

هرکسی که نیاز به لوگو دارد باید با آناتومی طراحی لوگو، آشنا باشد!

طراحی لوگو با روش وردمارک

برای این واژه معادل ” علامت کلمه ” پیشنهاد شده ! ما از هر دو استفاده میکنیم .

در طراحی لوگو با روش وردمارک، کلمه بخش اصلی طراحی لوگو است که نام برند را نشان می‌دهد.و کمک میکند به  صراحت نشان تجاری را شناسایی شود، از نظر اهمیت، وردمارک با لوگورمارک قابل‌مقایسه است، تا حدی که برای بسیاری از نام‌های تجاری، علامت کلمه، کل لوگو است.

نگرانی اصلی در سبک تایپوگرافی و خوانایی است. چون تشخیص نام بسیار مهم است، حروف باید در گستره وسیعی از اندازه‌ها و فواصل قابل خواندن باشند.

تنظیم سفارشی فونت به‌منظور به اشتراک گذاری یک هویت منحصر به فرد، نسبت به یک فونت استاندارد ترجیح داده می‌شود. با این گفته، بسیاری از برنده‌ای معروف از فونت ها به عنوان نقطه شروع برای کلمات خود استفاده می‌کنند.

لوگوی ای بی
لوگوی ای بی

تایپوگرافی وردمارک اساس باقی کارها :

نکته دیگر این است که تایپوگرافی یک وردمارک، اساس کار باقی قلم‌ها می شود و یک برند از آن استفاده خواهد کرد (‏در حروف و تبلیغات …)‏. ​

طراحان باید به طور موثر نحوه ارتباط قلم‌های لوگو را از طریق شکل و سبک خود به کار گیرند.

برای لوگوهای بر مبنای وردمارک، نوشتن با دست معمولا ترجیح داده می‌شود. برای لوگوهایی که فقط وردمارک هستند، بسیاری از طراحان با توجه به عدم وجود هر گونه گرافیک دیگر، سبک خلاقانه تر و دست نویسی را انتخاب می‌کنند. اگر با برند متناسب باشد می‌تواند مفید باشد و خوانا باقی بماند. برخی از کلمات کلیدی می‌توانند شامل المان‌های گرافیکی نیز باشند که لزوما به عنوان یک لوگو مارک تنها نیستند، مانند لبخند آمازون که در اینجا به تصویر کشیده شده‌است.

لوگوی آمازون
لوگوی آمازون

در مورد طراحی لوگو با روش ورد مارک بحث های زیادی میتوان انجام داد اما به همین مقدار بسنده میکنیم و به سراغ تگ لاین (TAGLINE) میرویم .

اگر در خصوص طراحی لوگو چاپ مشکلی دارید یا نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر دارید از طریق شماره‌تلفن ۹۱۰۰۲۲۲۸- ۰۲۱ با ما در ارتباط باشید یا از فرم خرید، طراحی و چاپ محصولات اختصاصی خود را به ما بسپارید.

تگ لاین

برچسب یا تگ لاین، بخش دوم  از متن لوگو محسوب می شودکه معمولا با علامت کلمه برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد نشان تجاری جفت می‌شود. اغلب، این یک شعار (یا کلمات واجد شرایط) خواهد بود که ماهیت کسب‌وکار را توصیف می‌کند ‏. ​یک برچسب یا تگ لاین با علامت کلمات همراه است و می‌تواند حاوی اطلاعاتی در مورد ماهیت کسب‌وکار باشد.

 

نمونه هایی از تگ لاین و شعار های برند های معروف :

شعار های تبلیغاتی برندهای مختلف
شعار های تبلیغاتی برندهای مختلف

 (والمارت – صرفه جویی در پول. زندگی بهتر.) Walmart – Save Money. Live Better

 (نایک – فقط انجامش بده.) Nike – Just do it

(لویس – کیفیت هرگز از مد نمی افتد.) Levis – Quality never goes out of style

 (انرژی زا – به راه خود ادامه می دهد و می رود و می رود.) Energizer – Keeps going and going and going

 (پلی استیشن – در دنیای خود زندگی کنید. با ما بازی کنید.) PlayStation – Live in your world. Play in ours

(نیکون – در قلب تصویر.) Nikon – At the heart of the image

اولویت اطلاعات یا برند؟

 

از آنجا که اطلاعات نسبت به نام برند اولویت کمتری دارند، معمولا علامت کلمه با یک سبک تایپوگرافی کوچک‌تر، نازک‌تر یا متراکم‌تر در تضاد است. به طور کلی، از یک فونت به جای تایپوگرافی سفارشی استفاده خواهد کرد، و باید به همان اندازه که خط تجاری ممکن است سازگار باشد.

تغییر با استراتژی بازاریابی در طول زمان انجام پذیر است و علاوه بر این، مهم نیست که این خط از دور خوانا باشد. برخی از نسخه‌های لوگو می‌توانند به طور ایمن آن را حذف کنند چون یک ویژگی غیر ضروری است.

این شعار برای برنده‌های جدید و یا ناشناخته بسیار مفید است، چون مفهوم سرراست‌تر از منطق (‏که بر تصویر و جذابیت احساسی تکیه دارد)‏و وردمارک (‏که تنها نام برند را به بیننده می‌گوید) ارائه می‌دهد.

تعیین تاریخ و مکان در طراحی لوگو

​​​​​​​​

اطلاعات و تاریخ تاسیس
اطلاعات و تاریخ تاسیس

تاریخ و مکان تاسیس در طراحی لوگو تاریخچه پیشینه یک نشان تجاری را ارائه می‌دهد. این مورد خیلی نادرتر است و این روزها کاربردی نیست ولی یک ویژگی منظم در گذشته بود. لوگوهای مدرن تمایل دارند از هر گونه اطلاعات اضافی اجتناب کنند تا از لحاظ بصری ساده‌تر باشند. با این حال، هنوز هم می‌تواند در لوگوها به عنوان یک ظاهر کلاسیک مفید باشد. گذشته از این، با توجه به غرور ضمنی که دارد ریشه‌های جغرافیایی خود را بیان می‌کند، همچنین تمایل دارد که به کسب و کاره‌ای محلی یا مادر علامت بدهد.

از نقطه‌نظر طراحی، فونت آن کوچک است. معمولا، تاریخ در بالای علامت کلمه با “estd” در سمت چپ قرار می‌گیرد و تاریخ در سمت راست قرار می‌گیرد و مکان به صورت مرکزی در زیر علامت کلمه قرار می‌گیرد، و یک آرایش متعادل ایجاد می‌کند.

در مقاله های دیگر  سایر روش ها و ایده های طراحی لوگو را توضیح خواهیم داد.

اگر در خصوص هر یک از مراحل طراحی تا چاپ مشکلی دارید یا نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر دارید از طریق شماره‌تلفن ۹۱۰۰۲۲۲۸- ۰۲۱ یا whatsapp با ما در ارتباط باشید و از خدمات تخصصی چاپ وستا بهره مند شوید.

سبد خرید
به بالا بروید