چاپ دیجیتال و افست در مقابل یا کنار هم؟

اگر شما صاحب یک کسب‌وکار نو پا هستید یا به‌تازگی یک محصول تولید کرده‌اید و نیاز به بسته‌بندی و چاپ دارید یا حتی یک کارت ویزیت شخصی برای خود لازم دارید و… نام‌های چاپ دیجیتال و افست را شنیده‌اید.

ممکن است از خود بپرسید:  تفاوت میان چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟ ‌

در این مقاله سعی می‌کنیم به سؤالات شما در خصوص این دو نوع چاپ پاسخ دهیم .

 

از محاسبات در خصوص وزن کاغذ گرفته تا انتخاب روکش مناسب برای محصول چاپی، مقدار زیادی زمانی از شما صرف می‌کند.خیلی از کسب‌وکارها نیاز به چاپ دوره‌ای دارند. ‌

این موارد می‌توانند برای صاحبان کسب‌وکار و متخصصان بازاریابی که می‌خواهند برند خود را به بازار عرضه کنند، گیج‌کننده باشد.

به همین دلیل است که در این مقاله سعی می‌کنیم به سؤالاتی پیرامون چاپ دیجیتال و افست پاسخ دهیم. همکاران ما در چاپ وستا در خصوص چاپ به شما راهنمایی خواهند داد کافی است با شماره تلفن‌ها ۳۷۸۵۲ و ۹۱۰۰۲۲۲۸ تماس بگیرید.

 

به عبارت ساده 

برای ساده‌سازی عبارت چاپ دیجیتال، این یک مثال ساده است. اگر شما یک پی دی اف روی کامپیوترتان درست کرده و می‌خواهید آن را چاپ کنید، می‌توانید فایل دیجیتالی خود را مستقیماً به یک چاپگر دیجیتال ارسال کنید. این نوع چاپ قادر به چاپ فایل‌های دیجیتال بدون نیاز به ایجاد یک صفحه چاپ (زینک) است.

چاپ_افستحجم چاپ افست در حال کاهش است، بااین‌حال افست همچنان معیار:

 • کیفیت
 • سرعت
 • انتخاب کاغذ
 • مناسب برای اجرای طولانی
 • پوشش جوهر سنگین

باقی می‌ماند.

در چاپ افست هیچ اثری از چاپ کاغذ دیده نمی‌شود و کیفیت بسیار بسیار فوق العاده‌ای در چاپ دارد.در چاپ اختصاصی کیفیت رنگ ها تضمین می‌شود.

امکان چاپ بر روی بسیاری از کاغذها را دارد و دست ما را برای انتخاب کاغذ باز می‌گذارد و در نهایت قیمت تمام شده بهتری دارد.

 

اگر در حال چاپ مواد جامد سنگین بر روی یک قطعه بازاریابی هستید، می‌خواهید جوهر به‌سرعت خشک شود و بر روی سطح کاغذ قرار گیرد. این امر نه‌تنها شامل فن‌آوری تجهیزات چاپ، بلکه شامل فرمولاسیون جوهر، گزینه‌های کاغذ، و فن‌آوری خشک‌کردن جوهر نیز می‌شود. ​

پوشش سنگین (‏و کاملاً یکنواخت)‏جوهر جامد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که کیفیت چاپ افست را در بالای کیفیت چاپ دیجیتال قرار می‌دهد.

اما افست نمی‌تواند محتوای متغیر چاپ را تغییر دهد یعنی با یک‌بار تهیه زینک می‌توان فقط از همان طرح با تیراژ بالا را چاپ کرد و امکان شخصی‌سازی نسخه به نسخه وجود ندارد.

ازنظر اقتصادی، با کوتاه‌تر شدن سرعت  چاپ و هدف قرار گرفتن نمونه‌های کوچک، تیراژ هم کاهش می‌یابدو

 

چاپ دیجیتال :

 • اجراهای کوتاه‌تری نسبت به افست دارد.( مراحل آماده‌سازی کمتری نسبت به افست دارد)
 • ​​​​​​​​قابلیت چاپ با داده‌های متغیر​​​​​.
 • به نسبت افست انعطاف‌پذیرتر است.
 • سرعت بالا
 • چاپ
 • ​​​​​​و مهم‌تر از همه، کیفیت.
 • عدم محدویت در کمیت
 • سهولت کار با دستگاه
 • طیف رنگ گسترده

حفظ تمام این اهداف در یک‌زمان دشوار بوده است. کیفیت خروجی چاپ دیجیتال باکیفیت افست همخوانی ندارد. برخی از دستگاه‌های چاپ جوهر دیجیتال نمی‌توانند بر روی کاغذ براق چاپ انجام دهند. برخی دیگر می‌توانند بر روی کاغذ براق چاپ انحام دهند  اما جوهر گران است و این فرآیند چاپ دیجیتال  را کند می‌کند.

چاپ دیجیتال به‌تدریج سریع می‌شود تا با چاپ افست رقابت کند‏. علاوه بر این، در افزایش سرعت، کیفیت کاهش نمی‌یابد.

به‌طور خلاصه، دیجیتال ازنظر کیفیت و سرعت در حال رقابتی شدن با افست است، که به چاپخانه داران اجازه می‌دهد تا فنّاوری دیجیتال (به‌عنوان‌مثال برای قابلیت داده‌های متغیر آن) ‏را برای برخی از امور چاپی به‌کار بگیرند.

 

طراحی

طراحی برای چاپ دیجیتال موضوعی است که این روزها به توجه نیاز دارد. چاپ دیجیتال و افست یکسان نیستند. درحالی‌که هر یک از آن‌ها مزایای خاص خود رادارند، هردوی آن‌ها دارای اشکالات بالقوه‌ای هستند. طراحی برای چاپ افست با دیجیتال متفاوت است و ظرافت های خاص خود رابه‌همراه دارد.

بر اساس رویکرد شما به طراحی پروژه چاپ سفارشی می‌توانید مشکلات طراحی را به حداقل برسانید.

علاوه بر این، برای پاسخگویی به نیازهای سریع بازار، چاپ داده متغیر، چاپ فوق‌العاده کوتاه در سال‌های اخیر و …  لازم است که روش‌های مختلف برای به حداقل رساندن معایب ذاتی در چاپ تجاری را بررسی کرد.

 

کالیته_رنگدر این مرحله بررسی تفاوت‌های بین چاپ افست و چاپ دیجیتال می‌تواند مفید باشد:

۱. چاپ افست شامل اعمال جوهر از مخزن روی دستگاه به غلتک‌ها، سپس به یک صفحه چاپ، و سپس به یک سیلندر لاستیکی و سپس به زیر لایه کاغذ است.

۲. چاپ دیجیتال شامل ساخت یک شارژ الکترواستاتیک بر روی یک استوانه برای جذب ذرات نرم‌کننده (‏نرم‌کننده خشک یا نرم‌کننده معلق در یک مایع یا روغن)‏، اعمال آن‌ها بر روی یک سیلندر یا کمربند، و سپس قرار دادن آن‌ها بر روی زیر لایه کاغذ است.

۳. برای بیشتر قسمت‌ها (‏و به میزان کم‌تر با کاغذ پوشش داده‌شده نسبت به بدون پوشش)‏، با چاپ افست، حداقل مقداری جوهر در الیاف کاغذ نفوذ می‌کند چون خشک می‌شود یا با نور UV خسک می‌شود.

۴. با چاپ دیجیتال، بیشتر جوهر روی سطح کاغذ قرار می‌گیرد.

۵. چاپ افست ایستا است نمی‌تواند اطلاعات مختلف (‏مانند آدرس‌های مختلف)‏را برای هر نسخه چاپ‌شده اعمال کند اما چاپ دیجیتال می‌تواند.

۶. برای مدت‌زمان بسیار کوتاه، چاپ افست هزینه گزافی دارد (‏تمام پول شما صرف آماده‌سازی برای پرس کوتاه می‌شود)‏. بااین‌حال، ازآنجاکه تقریباً هیچ آماده‌سازی برای دیجیتال وجود ندارد، می‌توانید به تعداد یک یا دو نسخه را دیجیتال چاپ کنید. ​

 

بیشتر بخوانید:چاپ افست چیست؟

لایه بیرونی تونر و مشکلات آن

برخلاف چاپ افست، چاپ دیجیتال شامل باره‌ای الکترواستاتیکی ذکرشده در بالا است که ممکن است رنگ کار چاپی کاملاً یکنواخت نباشد.

این امر می‌تواند منجر به مصنوعات (‏بیت‌های کوچکی از تونر در اینجاوآنجا، علامت‌گذاری دقیق و حتی رسوب رنگ)‏ و “نواری شدن” در رنگ‌های گرادیان (‏نوارهای رنگ قابل‌مشاهده در سراسر یک برگه چاپی)‏شود. ​

انتقال از یکرنگ‌به‌رنگ دیگر ممکن است اتفاق بیافتد. اگر در حال چاپ بر روی یک ورقه مطبوعات کاملاً صاف و پوشیده باشید، عدم یکنواختی حتی بیشتر قابل‌مشاهده خواهد بود. ​

راه‌حل

برای کاهش باند و مصنوعات در ته‌رنگ یا درجه‌بندی، از فتوشاپ برای اضافه کردن نویز، یعنی یک بافت قابل‌مشاهده برای صفحه مدرج یا ته‌رنگ، استفاده کنید. یا از مربع گاوسی بر روی صفحه‌نمایش پس‌زمینه استفاده کنید.

همچنین مناطق رنگی را کوچک‌تر کنید و یا آن‌ها را در طراحی از یکدیگر دورنگه‌دارید. رنگ را به صورت تمپلات استفاده نکنید. وقتی رنگ به صورت یک پارچه در زمینه کاغذ چاپ می شود و یا رنگ قالب یک طرح به صورت گسترده یک رنگ باشد در اصطلاح می گویند رنگ تمپلات چاپ شده .

علاوه بر این، از چاپخانه در مورد بهترین طول برای گرادیانت‌ها (‏طول فیزیکی از شروع یکرنگ تا پایان انتقال به رنگ دیگر)‏و بهترین درصدهای شروع و پایان انتقال سؤال کنید.

 

گرادیانتاصطلاح گرادینت،Gradient در زمینه طراحی و گرافیک به معنای تدارج رنگ است. معنی لغوی این اصلاح، سطح شیب دار یا شیب است.

هنگامی که تصویری از یک طیف رنگی تشکیل شده باشد، و مرز بندی مشخصی بین رنگ ها وجود نداشته باشد، از گرادینت استفاده شده است.

به عنوان مثال مستطیلی را در نظر بگیرید که از یک سو به رنگ سفید است و در ضلع مقابل به رنگ قرمز. رنگ سفید به تدریج وارد رنگ قرمز شده و مرز مشخصی بین این دو رنگ وجود ندارد. معنای گرادینت در طراحی همین است.

درجات ایده‌آل ممکن است از یک ماشین دیجیتال به دستگاه دیگر، یا یک رزولوشن چاپ به دیگری متفاوت باشد، بنابراین از چاپخانه سوال کنید.

بیشتر بخوانید:راهنمای بهترین روش‌ها برای چاپ بسته‌بندی مواد غذایی

 

مشکلات ترکیب رنگ

رنگ‌های خود را در محدوده قابل‌چاپ CMYK نگه‌دارید. این یک راه‌حل عملی در همه موارد نیست. به‌طورکلی، برای اطمینان از صحت رنگ، از چاپخانه خود در مورد پروفایل‌های رنگ و این‌که آیا تصاویر (‏عکس‌های)‏خود را در فرمت TIFF یا JPG ذخیره کنید یا خیر، سؤال کنید.

 

مشکلات ردیابی

به تحربه ثابت شده در چاپ لیتوگرافی افست جهت انتقال رنگ به کاغذ بهتر از چاپ دیحیتال است. ممکن است رنگ ها در چاپ دیحیتال سریعتر از بین بروند. اگر در چاپ دیحیتال رنگ به صورت تمپلات استفاده شده باشد با تا شدنن کاغذ رگه های سفید رنگ کاغذ خود نمایی میکنند.

 

مسائل شفافیت

شفافیت (‏که مربوط به ابهام، درخشش، تغییر زاویه، ترکیب، و سایه انداختن است)‏می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند (به‌خصوص زمانی که فایل “مسطح” می‌شود)‏. ​شفافیت را در بالاترین لایه نگه‌دارید . در ابتدای پروژه طراحی حتما مد رنگی را cmyk در نظر بگیرید.

لوپ

ابعاد مناسب

دستگاه‌های چاپ در ابعاد مختلف تولید میشوند و امکان چاپ کاغذ در ابعاد مختلف را دارند در چاپ وستا، بزرگترین ابعادی که امکان چاپ آن وجود دارد ۱۰۰*۱۴۰ سانتی متر است. بهتر است از چاپخانه خود در مورد اندازه برگه قابل‌قبول برای چاپ سؤال کنید. تفاوت سایز کاغذ یکی از عوامل انتخاب چاپ دیحیتال و افست است.​​​​​​

این‌یک فهرست محدود بود.بنابراین بهتر است قبل از نهایی کردن سفارش حتما فایل طراحی را به افراد خبره و کارشناسان چاپ نشان دهید تا از ایرادهای احتمالی چاپ جلوگیری شود. همکاران ما در چاپ وستا به شما راهنمایی کافی خواهند داد.

تیراژ

اگر شما نیاز به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه  و بیش از آن، نیاز دارید بهتر است از چاپ افست استفاده نمایید. چاپ دیحیتال برای چاپ تعداد کم و شخصی سازی شده مناسب است.

 

در هر زمان می‌توانید سفارش چاپ خود را از طریق سایت چاپ وستا ثبت نمایید. در خصوص چاپ سفارشی، کیفیت کار شما تضمین خواهد شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *