کاهش قیمت کاغذ در بازار همچنان ادامه دارد. احمد شریفان،‌ رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا، با اشاره به وضعیت کنونی بازار کاغذ چاپ و تحریر گفت: همانند بیست روز قبل مسائلی مانند رکود بازار، عدم استقبال خریدار و کاهش میل تولیدکننده به تولید کتاب، دفترچه و سررسید و…  عامل این کاهش است.
 
در این میان اگرچه قیمت‌ها کاهش داشته اما قیمت واقعی کاغذ و مقوا نیست. کاغذ آچاری که شب عید تا ۷۵ هزار تومان رسید و الان به مرز ۶۰ هزار تومان رسیده است باز هم قیمت واقعی آن نیست. این قیمت در نهایت باید به ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش برسد.

نرخ دلار و شرایط بازار

رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا با بیان اینکه کاهش نرخ دلار در شکستن قیمت‌ها تاثیر به‌سزایی دارد، عنوان کرد: طی سال‌های اخیر قیمت‌ها به صورت کاذب افزایش داشته است. دولت برای ایجاد موازنه در بازار قیمت‌ دلار را کاهش دهد تا به ثبات و وضعیت مناسبی در حوزه کاغذ برسیم.
 
وی همچنین با بیان اینکه معمولا نیمه دوم سال برای بازار کاغذ وضعیت خیلی خوب بود، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان برای چاپ سررسید، دفتر تلفن، لیبل، کتاب و … از بازار کاغذ خریداری می‌کردند. در حال حاضر هیچ تضمینی وجود ندارد که تولیدکننده، کالا را تولید کند و بتواند در بازار شب عید آن را بفروشد. همین موضوع یکی از دلایل رکود بازار است.
 

پیش بینی نزول قیمت با استمرار شرایط فعلی

شریفان با اشاره به پیش‌بینی بازار کاغذ طی ده روز آینده نیز، عنوان کرد: معتقدم اگر این شرایط ادامه پیدا کند، باز هم شاهد نزول قیمت در بازار خواهیم بود و به قول قدیمی‌ها امروز بازار رو به سرازیری است.
 
وی همچنین درباره عدم استقبال ناشران از کاغذهای بازار توضیح داد: برای یک ناشر به‌صرفه نیست که با کاغذ آزاد کتاب چاپ کند. بهای پشت کتاب بسیار بالا تمام می‌شود و مشتری و خریدار بازار کتاب قدرت خرید کتاب با قیمت‌های بالا را ندارند.

 

بیشتر بخوانید:کاغذ و کیفیت چاپ

 

شریفان، رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا در پاسخ به سوال درباره راهکار شکستن وضعیت بازار و عبور از این مرحله گفت: تولیدکنندگان به آینده بازار اعتمادی ندارند. به همین دلیل در این زمینه راهکار خاصی وجود ندارد . تولیدکنندگان از سرمایه‌گذاری‌های جدید خودداری می‌کنند. تولید کنندگان بلاتکلیف هستند و این بلاتکلیفی از انتظار بدتر است که امیدواریم دولت جدید برای حل این بحران نیز راهکاری بیندیشد.
 
رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا تاکید کرد: در این زمینه فعالیت تمام نیروهای دوایر دولتی، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌‌ها و… فعالیت مجدد شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف می‌تواند در بازار کاغذ هم تحرک ایجاد کند، زیرا هر یک از این مجموعه‌ها به کتاب و سایر ملزومات آن نیاز دارند.
 

بیشتر بخوانید:قیمت کاغذ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *