ناشران چاپی که در حال حاضر برای بازگشت به حالت عادی ناشی از وقفه پاندمی کرونا در تلاش هستند. اکنون باید با افزایش قیمت کاغذ کاهی نیز دست‌وپنجه نرم کنند.

به دنبال همه‌گیری کووید-۱۹، قیمت کاغذ کاهی در سه ماه گذشته افزایش قیمت بسیار بالایی نزدیک به ۲۰ درصد داشته و حتی انتظار می‌رود که در پایان این فصل حداقل تا ۱۰ درصد دیگر نیز به قیمت آن افزوده شود.

افزایش قیمت کاغذ کاهی

قیمت کاغذ کاهی که در سال ۲۰۲۰ به زیر ۳۰۰ دلار در هر تن رسید. اکنون قیمت این کاغذ نزدیک به ۵۰۰ دلار در تن رسیده است. انتظار می‌رود که در ماه‌های جاری ۱۰۰ دلار دیگر نیز به ازای هر تن افزایش یابد.

به نظر می‌رسد، برخی از کارخانه‌های کاغذسازی معروف که صادرکننده کاغذ کاهی به خاورمیانه و کشورهای حومه بودند یا تعطیل شده‌اند و یا به دلیل مشارکت در مشاغل جدید مهاجرت کرده‌اند.

این موضوع باعث عدم تعادل عرضه و تقاضای این محصول حیاتی شده است.

 

کاغذ-کاهی

عدم تعادل و سایر تنگناها

به گفته سرپرست بازاریابی یک روزنامه معروف هندی، مصرف این کاغذ تقریباً در طول سال ۲۰۲۰ بسیار کم بوده است که در نتایج مالی ناشران مختلف منعکس می‌شود.

او صحبت خود را این‌گونه ادامه می‌دهد:”بااین‌حال، تقاضا در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ شروع به رشد دوباره کرده است، اما اعداد به‌مراتب کمتر از میانگین سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ است.

مصرف پیشین روزنامه در حدود ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن در سال به دلیل تأثیرات بیماری کرونا به‌شدت کاهش‌یافته است. دشوار است

 

 که بگوییم ممکن است به این زودی‌ها به حجم تقاضای کاغذ کاهی در سال ۲۰۱۹ برسیم.”

با توجه به اینکه هیچ تخفیفی برای صنعت ازنظر معافیت از عوارض واردات این کاغذ در بودجه اتحادیه سال ۲۰۲۱ اعلام‌نشده است اما انجمن چاپخانه در تلاش است تا تجارت خود را تقویت کند.

نزدیک به ۵۰-۶۰ درصد از هزینه‌های یک کارخانه چاپ روزنامه صرف خرید  این کاغذ می‌شود که بدون هیچ‌گونه تخفیفی در عوارض واردات دولتی و به‌صورت کامل باید پرداخت شود.

این باعث می‌شود که در زمان‌های سختی مانند این، افزایش قیمت کاغذ کاهی یکی از نگرانی‌های اصلی صنعت چاپ شود. زیرا موجب افزایش قیمت تمام‌شده چاپ کاغذ کاهی خواهد شد.

بااین‌حال، این صنایع خرد هستند که با افزایش هزینه‌های مواد خام، بدترین ضربه را می‌خورند.

روزنامه‌های منطقه‌ای از ترکیبی از کاغذ کاهی بومی و وارداتی استفاده می‌کنند. اما هنوز قیمت این کاغذ وارداتی تقریباً تمام بودجه آن‌ها را شامل می‌شود و آن‌ها را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

افزایش سطح درآمدها با صرف‌نظر از کند بودن آن پیش از شیوع کرولا، شروع به تثبیت شدن کردند. این افزایش قیمت کاغذ کاهی هزینه تولید این چاپخانه‌ها را تا حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

 

 

 

مدیریت بحران

در پاسخ به وضعیت پیش‌آمده، اکثر دستگاه‌های چاپی و انتشارات گامی در جهت استفاده از کاغذ کاهی‌های بومی برای متعادل کردن هزینه‌ها کنند و راهبردی کردن سایر جنبه‌های تولید برای تطبیق با هزینه‌های رو به رشد هستند.
همچنین برخی ناشران به‌عنوان پاسخی برای کاهش درآمدهای ناشی از راهکارهایی مانند کاهش حجم تبلیغات و تصحیح کردن صفحه‌بندی بدون هیچ‌گونه خدشه‌ای بر کمیت و کیفیت اخبار خود، استفاده کرده‌اند.

بااین‌حال، اوضاع اکنون درحال‌توسعه است و بازار در سه‌ماهه سوم سال حدود ۲۰ تا ۲۱ درصد شاهد بهبود ارقام مالی بوده است؛ هرچند که این اعداد هنوز زیرخط میانگین وضعیت قبل از کوهید است.

 

آیا بحران کاغذ کاهی کوتاه‌مدت است؟

خبر خوب این است که کاهش عرضه کاغذ کاهی و افزایش هزینه‌های آن‌ها یک وضعیت کوتاه‌مدت و یا در بدترین حالت میان‌مدت است.

این بحران یک مرحله موقتی در بازار است و کوتاه‌مدت خواهد بود. ما پیش‌بینی می‌کنیم که باگذشت زمان و بهتر شدن شرایط بهداشت و کم شدن اثرات ویروس کرونا، تولید، توسعه و پخش منابع به‌زودی بهبود یابند.

ازاین‌روست که پیش‌بینی می‌شود این کمبود عرضه نسبت به تقاضا ممکن است موقت باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *